Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopcy z placu broni - Problematyka

Wolność jest najważniejsza, ale tylko w połączeniu z tym, co pozwala ją zdobywać lub zachować. Żeby walczyć w imię jakiejś idei, trzeba zjednoczyć najlepsze cechy charakterów. Nie jest ważne, czy przedmiotem działań jest kraj, czy plac zabaw – ważna jest solidarność, która czyni z pożądanego obiektu coś w rodzaju świętości.


Autor prezentuje w powieści różne rodzaje postaw. Jest szlachetny Nemeczek, sprawiedliwy Jonasz Boka, uczciwy przeciwnik Feri Acz, chwiejny Gereb. W starciu chłopięcych grup ujawniają się prawdziwe osobowości bohaterów.


Książka opowiada o sile przyjaźni, o więzach jakie tworzą się w wyniku wspólnego działania i o tym, jak zło ustępuje miejsca dobru. Świat dziecięcych zabaw jest w istocie o wiele bardziej poważny niż mogłoby się wydawać. Jest wstępem do dorosłości, generalną próbą przed problemami, które niebawem zaczną się „na serio”. Pierwszy zrozumiał to Jonasz Boka, szczególnie mocno przeżywający śmierć przyjaciela oraz ostateczną utratę wywalczonego placu. 


Ważny jest także polityczny kontekst powieści. Pojawiają się tam liczne nawiązania do ówczesnej historii Węgier. Czerwone koszule chłopców z drużyny Feriego Acza nawiązywały z kolei do Garibaldczyków walczących o zjednoczenie Włoch. Nastroje niepodległościowe w ojczyźnie naszych bohaterów także były coraz silniejsze.