Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopcy z placu broni - streszczenie

dokonanej przez Gereba pozostawił go samego. Chłopak nie miał już czego szukać w żadnym z obozów. Kara spotkała także Pastorów. Czekał ich los podobny do Nemeczka. Zimna woda była jedną z najnieprzyjemniejszych kar.

Nemeczek przedstawia chłopcom plan czerwonoskórych. Boka obawia się o stan zdrowia kolegi, ponieważ ten coraz bardziej kaszle. W tym czasie przychodzi Gereb i pokazuje chłopcom flagę. Ukradł ją z obozu czerwonoskórych. Dokonał więc drugiej zdrady. Prosi Bokę o danie kolejnej szansy. Nie otrzymuje jej. Boka postanawia zdobyć flagę w uczciwej walce. Brzydzi się postępowaniem kolegi.

Do chłopców przychodzi ojciec Gereba. Martwi się zachowaniem syna, nie pochwala jego postępowania. Prosi Bokę o opowiedzenie całej historii. W tym momencie zjawia się Nemeczek i Gereb. Nemeczek zaprzecza podejrzeniom ojca kolegi.

Nemeczek rozchorował się już całkiem. Wyglądał bardzo źle i już na pierwszy rzut oka było widać, że to poważna sprawa. Klasa dowiedziawszy się, że Nemeczek jest chory, ponieważ poświęcił się dla sprawy i został wepchnięty do wody przez wrogów, była dumna z kolegi.

Wkrótce czerwonoskórzy wypowiedzieli oficjalną wojnę chłopcom z Placu Broni.

Nadszedł dzień bitwy. Brał w niej udział także Gereb. Zrozumiał swoje złe postępowanie i za wszelką cenę chciał się zrehabilitować. Wykazał się dużą odwagą i walecznością narażając własne zdrowie. Zaskarbił sobie w ten sposób szacunek chłopców. Szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, a raz na drugą stronę. Gdy było już niemal pewne, że wygrają czerwonoskórzy, na polu bitwy pojawił się chory Nemeczek. Zakradł się na stronę wroga i udało mu się zaskoczyć Feriego. Zaszedł chłopca od tyłu i przewrócił. W ten sposób chłopcy z Placu broni odnieśli zwycięstwo, a Nemeczek został przywódcą. Również zasługi Gereba nie zostały pominięte.